Výskum · Vlastné dáta

Aké presné sú odhady návštevnosti SEO nástrojov? 15 webov porovnaných so Search Console

35 %

Aké presné sú odhady návštevnosti SEO nástrojov? Nie veľmi, aspoň v mojej vzorke, ktorá je prevažne bulharská. V mediáne 15 webov odhadol nástroj, ktorý vychádza z kľúčových slov, organickú návštevnosť na 35 % klikov zaznamenaných v Search Console v októbri 2026. Za všetkých 15 webov spolu odhadol 48 720 návštev oproti 101 141 skutočným klikom. Kde sa súčet priblížil realite, bolo to hlavne šťastie: nástroj nadhodnotil kľúčové slová, ktoré poznal, a väčšinu ostatných nezachytil.

Moje dáta: kliky zo Search Console v hlavnej krajine každého webu, 1. až 30. októbra 2026, oproti odhadom DataForSEO Labs pre tú istú krajinu. Staršie štúdie na porovnanie: Ahrefs (mediánová odchýlka 49,52 %, USA) a Screaming Frog (25 webov, hlavne Spojené kráľovstvo).

Hlavné zistenia

  • 35 % skutočných klikov - mediánový odhad naprieč 15 webmi. Deväť webov dostalo odhad pod polovicou svojej skutočnej návštevnosti, dva pod desatinou
  • 2,4-krát nadsadený - odhad pre 3 318 kľúčových slov, ktoré poznal nástroj aj Search Console: 47 109 odhadovaných návštev oproti 19 433 skutočným klikom. Pri týchto kľúčových slovách bolo nadhodnotených 12 z 15 webov
  • 81 % klikov nástroj nevidel - 40 % prišlo z anonymizovaných dopytov, ktoré žiadna databáza kľúčových slov nemôže obsahovať, a ďalších 40 % z viditeľných dopytov, ktoré nástroj neuvádzal
  • Šesť „presných“ súčtov vyšlo náhodou - každý web s odhadom do 25 % od reality mal nadhodnotené známe kľúčové slová a nezachytený dlhý chvost. Obe chyby sa navzájom vyrušili
  • Najhoršie dopadajú malé jazyky - 9 z 10 bulharských webov dostalo odhad pod polovicou svojich klikov; všetkých päť webov zo Slovenska, Rumunska, Spojeného kráľovstva a USA skončilo medzi 76 % a 117 %
  • Poradie webov väčšinou sedí - poradová korelácia medzi odhadom a skutočnými klikmi je 0,71, blízko toho, čo Ahrefs uviedol pre USA, no niektoré dvojice sú výrazne mimo

1. Prečo som to skúmal

Majiteľ firmy sa na Reddite pýtal, prečo Semrush a Ahrefs ukazujú zhruba desatinu návštevnosti, ktorú vykazuje Search Console, a či to znamená, že jeho SEO agentúra robí niečo zle. Odpovede sa zhodli, že nástroje sú nespoľahlivé, no nikto neukázal, nakoľko a ktorým smerom.

Web mal v GA4 20 000 až 30 000 návštev mesačne, Semrush odhadoval zhruba desatinu čísla zo Search Console a ani jeden z nástrojov neukazoval kľúčové slová, na ktoré majiteľ videl svoj web na popredných pozíciách (r/SEO, rovnaký príspevok aj na r/bigseo). Najlepšia odpoveď vysvetlila mechanizmus: nástroje poznajú len dopyty z vlastnej databázy a hľadanosť násobia modelovanou mierou prekliku. Presne tak svoju metriku definuje aj DataForSEO: odhadovaná návštevnosť je súčin CTR a hľadanosti za všetky kľúčové slová, na ktoré má doména pozície (DataForSEO, komerčný zdroj).

Tak som to zmeral. Vzal som 15 webov, na ktorých pracujem, väčšinou v bulharskom vyhľadávaní, niektoré aj s návštevnosťou zo Slovenska, Rumunska, Spojeného kráľovstva a USA, a kliky zo Search Console za október 2026 v hlavnej krajine každého webu som porovnal s odhadom DataForSEO Labs pre tú istú krajinu. Weby nechávam anonymné. V súbore s dátami za jednotlivé weby sú označené ako Site A až Site O (v texte web A až web O), zoradené od najviac podhodnoteného po najviac nadhodnotený.

2. Čo zistili staršie štúdie

Publikované testy sa týkajú väčšinou anglického vyhľadávania a sú niekoľko rokov staré. Typické chyby v nich dosahovali zhruba 20 % až 70 % a test, ktorý zahŕňal malé weby, zistil, že pri nich sú odhady horšie.

ŠtúdiaVzorkaZistenie
Ahrefs, 20221 635 webov, návštevnosť z USAMediánová odchýlka 49,52 % pri Ahrefs, 68,36 % pri Semrush; korelácia s GSC 0,76 a 0,74
Authority Hacker, ako ho cituje Ahrefs50 webovPorovnanie šiestich nástrojov; Ahrefs na prvom mieste s priemernou odchýlkou 22,5 %
Screaming Frog, 201625 webov, hlavne Spojené kráľovstvoAhrefs v priemere o 36 % a Semrush o 42 % pod realitou; SimilarWeb o 1 % nad ňou
Tento výskum, 202615 webov, BG, SK, RO, UK, USAMediánový odhad 35 % skutočných klikov

Dve z týchto štúdií zverejnili samotní výrobcovia nástrojov. Ahrefs uvádza, že jeho chyba výrazne závisí od webu a odvetvia, od menej ako 5 % po viac ako 1 000 % (Ahrefs, komerčný zdroj). Screaming Frog zistil, že pri troch weboch s menej ako 10 000 organickými návštevami, ktoré mal vo vzorke, sa takmer každý nástroj pomýlil aspoň o 40 % a že jeden web, ktorý žil z lokálnych fráz z dlhého chvosta, podhodnotili všetky tri nástroje (Screaming Frog, komerčný zdroj). Pre trhy s malými jazykmi, ako je bulharčina alebo slovenčina, kam patrí väčšina mojej vzorky, som žiadny publikovaný test nenašiel.

3. Ako veľmi sa odhady mýlili?

Veľmi. Mediánový web dostal odhad 35 % svojich skutočných klikov. Deväť z 15 webov bolo pod polovicou, šesť skončilo do 25 % od reality a len dva boli nadhodnotené.

Najhorší prípad je otázka z Redditu v extrémnej podobe. Web A mal v októbri v Bulharsku 5 025 klikov z 258 rôznych dopytov s aspoň jedným klikom. Nástroj preň uvádzal jediné kľúčové slovo s pozíciou a odhadol 92 návštev, menej ako 2 % reality. Web B dostal odhad 142 návštev oproti 2 420 klikom.

Trh webuWebySkutočné klikyOdhadMediánový odhad / skutočnosť
Bulharsko1083 00732 25426 %
Slovensko25 9144 84491 %
Rumunsko18 6978 679100 %
Spojené kráľovstvo1327381117 %
Spojené štáty13 1962 56180 %

Všetkých deväť najnižších pomerov patrí bulharským webom. Päť nebulharských webov je primálo na to, aby sa dalo hovoriť o vzorci, no smer zodpovedá tomu, čo naznačovali staršie testy: tam, kde hľadá menej ľudí, je databáza kľúčových slov redšia, a preto odhad zaostáva za realitou. Nasledujúca časť ukazuje, prečo vás takmer dokonalé súčty na ostatných trhoch nemajú upokojiť.

4. Prečo môže byť aj presný súčet nesprávny

Pretože nástroj nadhodnotil kľúčové slová, ktoré poznal, a väčšinu ostatných nezachytil. Pri 3 318 kľúčových slovách, ktoré mali oba zdroje, odhadol 2,4-násobok skutočných klikov. Rovnaký vzorec má každý web, ktorého súčet skončil do 25 % od reality.

2,4x

Odhadované návštevy na kľúčových slovách, ktoré poznal nástroj aj Search Console: 47 109 odhadovaných oproti 19 433 skutočným klikom. Na mediánovom webe bol odhad nadsadený 2,7-krát a nadhodnotených bolo 12 z 15 webov.

15 webov, presné zhody kľúčových slov v hlavnej krajine každého webu, moje dáta

Vezmite si web L. Jeho celkový odhad bol 18 014 návštev oproti 19 022 skutočným klikom, teda 95 % reality, číslo, vďaka ktorému nástroj pôsobí dôveryhodne. Lenže 17 434 z týchto odhadovaných návštev pripadalo na kľúčové slová, ktoré v októbri priniesli 4 559 skutočných klikov. Zvyšné tri štvrtiny jeho návštevnosti prišli z vyhľadávaní, ktoré nástroj neuvádzal. Web M s odhadom presne 100 % má rovnaký vzorec: 8 551 odhadovaných návštev na kľúčových slovách, ktoré získali 3 178 klikov.

Kontrola na úrovni kľúčových slov (897 kľúčových slov s odhadom 5+ návštev)Kľúčové slováPodiel
Odhad viac ako dvojnásobný oproti skutočným klikom75684 %
Odhad v rozpätí od polovice po dvojnásobok skutočných klikov11212 %
Odhad nižší ako polovica skutočných klikov293 %
Z nich kľúčové slová bez jediného skutočného kliku v októbri35740 %

Prečo odhady pre jednotlivé kľúčové slová vychádzajú privysoko, moje dáta neukazujú, a časť rozdielu súvisí s tým, ako som ich pároval: kliky na iný zápis kľúčového slova sa mu tu nezapočítavajú. Dve pravdepodobné príčiny sú nafúknuté objemy vyhľadávania na malých trhoch a krivka klikov, ktorá predpokladá čistú stránku výsledkov. Skutočné stránky výsledkov obsahujú reklamy, mapy, fóra a AI Overviews; koľko si vezme samotný AI Overview, som meral vo výskume tých istých dopytov s ročným odstupom (EN). Líšili sa aj pozície: pri kľúčových slovách z oboch zdrojov bol mediánový rozdiel medzi pozíciou v nástroji a priemernou pozíciou v Search Console od menej ako 1 po 8 miest, podľa webu.

5. Čo nástroj nevidí

Väčšinu návštevnosti. Na 15 weboch spolu prišlo 81 % skutočných klikov z kľúčových slov, ktoré nástroj neuvádzal. Polovicu z toho tvoria anonymizované dopyty, ktoré Google skrýva pred každým nástrojom, druhú polovicu viditeľné dopyty, ktoré v databáze nástroja chýbajú.

Odkiaľ prišlo 101 141 skutočných klikovKlikyPodiel
Kľúčové slová, ktoré uvádza nástroj aj Search Console19 43319 %
Viditeľné dopyty v Search Console, ktoré nástroj neuvádza40 93640 %
Anonymizované dopyty (len v súčtoch Search Console)40 77240 %

Anonymizované dopyty sú vyhľadávania, ktoré za dva až tri mesiace nezadalo viac ako niekoľko desiatok používateľov. Google ich na ochranu súkromia vynecháva z tabuľky dopytov, ale v súčtoch ich ponecháva (Google Search Central). Databáza kľúčových slov postavená na objemoch vyhľadávania ich obsahovať nemôže, takže túto časť webu nezachytí žiadny nástroj, a tu bola veľká: v mediáne 48 % klikov na web. Rovnaký skrytý podiel skresľuje aj analýzu CTR, ako som ukázal vo výskume prečo je CTR celého webu nízky.

Viditeľné dopyty, ktoré nástroj nezachytil, sú už jeho vlastnou medzerou. Na mediánovom webe dosahoval počet kľúčových slov s pozíciou v nástroji 40 % počtu dopytov s aspoň jedným klikom a kľúčové slová, ktoré nástroj uviedol, niesli 37 % klikov z viditeľných dopytov. Jasným príkladom je web E: 1 917 dopytov s klikmi v októbri a 100 kľúčových slov v nástroji.

6. Dajú sa ním aspoň porovnávať weby?

Zhruba, a len v rámci jedného trhu a jedného nástroja. Poradová korelácia medzi odhadom a skutočnými klikmi bola na mojich 15 weboch 0,71, blízko Pearsonovej korelácie 0,76, ktorú Ahrefs uviedol pre weby z USA (ide o inú mieru). Jednotlivé porovnania môžu byť výrazne mimo.

Korelácia 0,71 znamená, že väčší web zvyčajne dostane vyšší odhad. Neznamená to, že akékoľvek dva weby budú zoradené správne. Web A s 5 025 skutočnými klikmi dostal odhad 92 návštev, web I s 216 klikmi odhad 88. Podľa čísel nástroja boli rovnako veľké. V skutočnosti mal jeden 23-krát väčšiu návštevnosť ako druhý. Ahrefs hovorí to isté, len to podáva vo svoj prospech: odhady sú skôr konzistentné než presné, najmä v rámci jedného odvetvia (Ahrefs, komerčný zdroj).

Na rýchly pohľad, kto na trhu vedie, to stačí. Nestačí to však na ocenenie webu, ktorý chcete kúpiť, na prognózu, čo klient dostane, ani na posúdenie, či agentúra priniesla výsledky. Na to si vypýtajte dáta zo Search Console.

7. Ako overiť nástroj na vlastných dátach

Porovnajte odhad nástroja pre vlastnú doménu so svojimi klikmi zo Search Console za tú istú krajinu a mesiac. Pomer vám povie, nakoľko môžete tomuto nástroju na svojom trhu veriť.

  1. Vezmite kliky zo Search Console za 30 dní pre svoju hlavnú krajinu, len vyhľadávanie na webe. Nepoužívajte GA4 so všetkými kanálmi: ako upozornili odpovede vo vlákne na r/bigseo, Search Console počíta len organické kliky z Google, preto ich porovnávajte s kanálom Organic Search v GA4.
  2. Vyhľadajte svoju doménu v nástroji pre tú istú krajinu a poznačte si odhadovanú mesačnú organickú návštevnosť a počet kľúčových slov, na ktoré podľa nástroja máte pozície.
  3. Vydeľte odhad svojimi klikmi. Hodnota pod 0,5 znamená, že nástroj odhaduje menej ako polovicu vašich skutočných klikov; tak to bolo pri 9 z mojich 15 webov.
  4. Spočítajte dopyty s aspoň jedným klikom v Search Console a porovnajte ich počet s počtom kľúčových slov v nástroji. Nízky podiel znamená, že nástroj nezachytáva váš dlhý chvost.
  5. Skôr než uveríte „dobrému“ súčtu, otvorte najsilnejšie kľúčové slová v nástroji a každé porovnajte s klikmi zo Search Console. Ak sú nadhodnotené dvoj- až trojnásobne, súčet sedí náhodou, ako pri weboch L a M.
  6. Pomer použite aj na konkurentov na tom istom trhu a v tom istom nástroji, ako hrubú korekciu, nie ako meranie.

Ak hodnotíte agentúru, rozdiel v nástroji nie je dôkazom ani jedným smerom. Dôkazom sú kliky zo Search Console, stránky, na ktoré vedú, a záujemcovia, ktorých prinášajú. SEO audit by mal vychádzať z týchto dát, nie z odhadu tretej strany.

8. Kalkulačka: váš korekčný koeficient

Zadajte svoje čísla za jednu krajinu a jeden mesiac.

Váš web
Pokrytie kľúčových slov (nepovinné)
Konkurent (nepovinné)

Predvyplnené údajmi webu G z tohto výskumu. Číslo konkurenta sa delí vaším vlastným pomerom, takže predpokladá, že nástroj nezachytí návštevnosť konkurenta v rovnakej miere ako vašu. Nič, čo zadáte, neopustí váš prehliadač.

9. Metodika a obmedzenia

Kliky zo Search Console za 1. až 30. októbra 2026 v hlavnej krajine každého webu oproti odhadom DataForSEO Labs pre tú istú krajinu, stiahnutým 2. novembra 2026.

  • Weby: 15 webov malých firiem, e-shopov a informačných webov, na ktorých pracujem, s aspoň 100 klikmi v hlavnej krajine v októbri. Dve ďalšie vlastníctva mali príliš málo dát, a preto som ich vynechal. Názvy, odvetvia a texty dopytov nezverejňujem.
  • Skutočná návštevnosť: kliky zo Search Console, vyhľadávanie na webe, všetky zariadenia, filtrované na krajinu s najväčším počtom klikov (Bulharsko pri 10 weboch, Slovensko pri 2, Rumunsko, Spojené kráľovstvo a USA pri jednom webe). Súčty za krajinu zahŕňajú anonymizované dopyty, riadky dopytov nie; žiadny web nedosiahol limit 25 000 riadkov.
  • Odhady: prehľad domény (domain overview) v DataForSEO Labs (Google) pre odhadovanú mesačnú organickú návštevnosť a počty kľúčových slov a zoznam kľúčových slov s pozíciami (ranked keywords) pre odhady za jednotlivé kľúčové slová, vždy pre tú istú krajinu a jej hlavný jazyk. Zoznam kľúčových slov s pozíciami som obmedzil na 1 000 kľúčových slov s najvyšším odhadom, čo sa dotklo dvoch webov. Náklady: 0,89 USD.
  • Jeden poskytovateľ: Semrush ani Ahrefs som priamo netestoval. Ich databázy a modely klikov sú iné, takže aj ich chyby budú inak veľké, hoci staršie štúdie ukazujú rovnakým smerom.
  • Párovanie: kľúčové slová som pároval podľa presného textu po prevode na malé písmená a orezaní medzier. Iné zápisy a zmenené poradie slov sa nespárujú, takže nadhodnotenie na úrovni kľúčových slov vychádza o niečo vyššie, než v skutočnosti je.
  • Nie celkom porovnateľné čísla: odhad nástroja je modelované mesačné číslo zo snímky databázy, kliky zo Search Console sa počítajú za pevne dané obdobie. Kliky nie sú relácie. Sezónnosť medzi snímkou a októbrom môže pomer posunúť.
  • Obmedzenia: 15 webov je malá a nenáhodná vzorka s prevahou bulharčiny. Z iných trhov pochádza len päť webov, takže porovnanie trhov je náznak, nie zistenie.
  • Dáta: data-sites.csv (jeden anonymizovaný riadok za každý web) a data-summary.json (všetky čísla z tejto stránky), licencia CC BY 4.0. Súbory a názvy stĺpcov sú v angličtine.

10. Časté otázky

Aké presné sú odhady návštevnosti v Semrush a Ahrefs?

V publikovaných štúdiách sa zvyčajne mýlia zhruba o polovicu a na niektorých weboch oveľa viac. Vlastná štúdia Ahrefs z roku 2022 na 1 635 weboch z USA zistila mediánovú odchýlku 49,52 % pri Ahrefs a 68,36 % pri Semrush. Na mojich 15 weboch odhadol nástroj, ktorý vychádza z kľúčových slov, návštevnosť v mediáne na 35 % skutočných klikov zo Search Console, v rozpätí od 1,8 % do 117 %.

Prečo Semrush alebo Ahrefs ukazuje oveľa nižšiu návštevnosť ako Search Console?

Hlavne preto, že nástroj pozná len časť vašich kľúčových slov. V mojich dátach prišlo 81 % skutočných klikov z vyhľadávaní, ktoré nástroj neuvádzal: 40 % tvorili anonymizované dopyty, ktoré žiadna databáza kľúčových slov nemôže obsahovať, a zvyšok viditeľné dopyty, ktoré v jeho databáze chýbali. Najviac to zasiahlo trhy s malými jazykmi: 9 z 10 bulharských webov dostalo odhad nižší ako polovica svojich skutočných klikov.

Ak súčet v nástroji sedí s dátami zo Search Console, je odhad presný?

Nie nevyhnutne. Na šiestich weboch, kde súčet skončil do 25 % od reality, nástroj nadhodnotil kľúčové slová, ktoré poznal, 2,4- až 6,3-krát a ostatné nezachytil. Obe chyby sa navzájom vyrušili. Na jednom webe dosiahol odhad 95 % skutočných klikov, no kľúčovým slovám, ktoré získali 4 559 klikov, pripísal 17 434 návštev.

Môžem odhady návštevnosti použiť na porovnanie konkurentov?

Na hrubé zoradenie v rámci toho istého trhu a toho istého nástroja áno. Na mojich 15 weboch bola poradová korelácia medzi odhadom a skutočnými klikmi 0,71, blízko hodnoty 0,76, ktorú uviedol Ahrefs. Jednotlivé dvojice však môžu byť výrazne mimo: web s 5 025 skutočnými klikmi dostal odhad 92 návštev, kým web s iba 216 klikmi odhad 88.

Ktorému číslu mám veriť pri hodnotení svojej SEO agentúry?

Klikom zo Search Console pre organické vyhľadávanie a kanálu Organic Search v GA4 pre to, čo návštevníci robili ďalej. Odhady tretích strán sú modely postavené na hľadanosti kľúčových slov a predpokladanej krivke klikov, nie merania vášho webu. S klikmi z GSC porovnávajte organické relácie v GA4, nie všetky kanály v GA4.

Dá sa nástroj nakalibrovať na môj trh?

Áno. Stiahnite si kliky zo Search Console za 30 dní pre svoju hlavnú krajinu, vyhľadajte vlastnú doménu v nástroji pre tú istú krajinu a čísla vydeľte. Tento pomer je váš korekčný koeficient pre daný nástroj a trh. Kalkulačka na tejto stránke ho vypočíta a porovná s mediánmi z tohto výskumu.

Zdroje

  1. r/SEO. „GA4 and GSC show traffic, but Semrush and Ahrefs report much lower organic traffic. Is my SEO agency doing something wrong?“ 29. októbra 2026. reddit.com/r/SEO/comments/1xigrrm/ga4_and_gsc_show_traffic_but_semrush_and_ahrefs/. Navštívené 2. novembra 2026.
  2. r/bigseo. Rovnaká otázka uverejnená v ten istý deň, 29. októbra 2026. reddit.com/r/bigseo/comments/1xigstu/ga4_and_gsc_show_traffic_but_semrush_and_ahrefs/. Navštívené 2. novembra 2026.
  3. Tim Soulo, Ahrefs. „How Accurate Are the Search Traffic Estimations in Ahrefs? (New Research).“ 1 635 webov, návštevnosť z USA. 3. mája 2022. Komerčný zdroj: predáva SEO alebo analytické produkty. ahrefs.com/blog/traffic-estimations-accuracy/. Navštívené 2. novembra 2026.
  4. Patrick Langridge, Screaming Frog. „How Accurate Are Website Traffic Estimators?“ 25 webov, hlavne Spojené kráľovstvo, dáta z Google Analytics za február až apríl 2016. 13. júna 2016. Komerčný zdroj: predáva SEO alebo analytické produkty. screamingfrog.co.uk/how-accurate-are-website-traffic-estimators/. Navštívené 2. novembra 2026.
  5. Daniel Waisberg, Google Search Central Blog. „A deep dive into Search Console performance data filtering and limits.“ 19. októbra 2022. developers.google.com/search/blog/2022/10/performance-data-deep-dive. Navštívené 2. novembra 2026.
  6. DataForSEO. Dokumentácia API „dataforseo_labs/google/domain_rank_overview/live“ (definícia odhadovaného objemu návštevnosti). Komerčný zdroj: predáva SEO alebo analytické produkty. docs.dataforseo.com/v3/dataforseo_labs/google/domain_rank_overview/live/. Navštívené 2. novembra 2026.

Naposledy aktualizované: . Súvisiaci výskum: všetky výskumy.

Chcete vedieť, ako je na tom váš web?

Napíšte mi adresu webu a otázku, ktorú riešite. Odpoviem osobne, zvyčajne do jedného pracovného dňa. Bez hovorov a stretnutí.

Radšej e-mailom? info@stanislav-peev.com

  • WhatsApp (správa)+421 944 457 924
  • LinkedInin/stanislav-peev-seo
  • SídloBratislava, Slovensko - pracujem pre klientov na Slovensku aj v zahraničí
  • Jazykpísomne po slovensky alebo po anglicky